"MÜŞTERİLERİNİ, MÜŞTERİLERİ İÇİN KAÇINILMAZ KILAR."
İş Zekası Hakkında Blog
İş Zekası Ve Veri Ambarı

 

İş Zekası ve Veri Ambarı

Veri Ambarı

 

En basit tanımıyla ilişkili verilerin sorgulandığı ve analizlerinin yapılabildiği depodur. Veri ambarında operasyonel sistem adı verilen ve bizim bundan sonraki yazılarımızda kaynak olarak tabir edeceğimiz ortamdaki verileri belirli kriterlerle ve ya tamamiyle birebir kopyalanıp uygun formatta saklanır.Veri ambarı bir çok sektörün farklı dallarında kullanılabilir.Maliyetli bir uygulama ve kurulum süreci olsa da ileriye dönük tahminler yapabilmek,iş akışlarını yönetebilmek,işletmelerin geleceğe dönük yol planlarını hazırlayabilmek amacıyla kullanıldığından getirisi maliyetini kat kat aşamaktadır.

Tüm verilerin sorunsuz bir şekilde tek bir merkezde toplandığı, kolay, hızlı ve doğru bir şekilde analizine imkan sağlayan  iş zekası ortamına Veri ambarı bilgiye daha kolay ulaşmayı ve beraberinde hızlı ve etkin sorgulamayı sağlayan bir platformudur.

Günümüzde bilgiye ulaşmak müşterisi olan her işletme için önemlidir. Müşteriye doğru bilgilerle ulaşmak ve potansiyeli analiz edebilmek veri ambarında depolanan ham veri ile mümkün kılınabilir. Pazarda yeni fırsatlar bulabilmek, rekabete katılabilmek, iş ve ürün maliyetini azaltmak veri ambarı mimarisinin temel taşlarıdır.

 

İş Zekası :

İş Zekası, ham veriyi işleyerek daha anlamlı ve kullanışlı hale getirmemizi sağlayan süreçlere, yöntemlere verilen isimdir.  İş Zekası, büyük miktarda verileri işleyerek yeni projelerin belirlenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur.

Şirketler neden BI çözümlerine yatırım yapıyorlar?

En kısa cevap, “daha doğru ve hızlı kararlar almak için” olabilir ! Günümüz koşullarında aynı anda hızlı, kaliteli ve ucuz olmalısınız. Rakiplerinizin hamlelerine zamanında cevap vermelisiniz. Yeni bir kampanya mı yapacaksınız? Yeni pazarlara mı gireceksiniz, hangi yönde nasıl bir taktiksel  karar alacaksanız şartlar ve ortam değişmeden hızlı ve efektif olmalısınız. BI – iş zekası uygulamaları tam olarak bu ihtiyacı karşılayan çözümlerdir. İş zekâsı çözümleri şirketlerin mevcut  istihbarat ve raporlama sistemlerine göre, verileri ortak bir “akıllı”  platformda konsalide ederek daha efektif bir şekilde analiz etme yeteneği sunarlar. Bu yetenek bize daha az maliyetle, daha doğru, daha kapsamlı ve en önemlisi çok daha hızlı olarak iş süreçlerimizde ve müşterilerimizde neler olup bittiğini görmemizi sağlar.

İş Zekası maliyet düşürme yöntemleri belirleme, iş fırsatları ortaya çıkarma,  ERP verilerini erişilebilir raporlara dönüştürme, perakende taleplerine hızlı tepki verme ve fiyatları optimize etmede kullanıldı. Verileri erişebilir yapmanın yanı sıra BI yazılımı , tedarikçi ve müşterilerle olan ilişkinin değerini daha kolay bir biçimde ölçebilmelerini sağlayarak, firmalara anlaşmalar esnasında daha fazla güç verir.

Pek çok veriden sadece gerekli olanların süzülmesi, gereksiz bilginin temizlenmesi ve Nebim V3 Veri Ambarına aktarılır. Sonra bu veri ambarı üzerinden  İş Zekası dashboard raporları hazırlanır.

Birim zamanda verilmesi gereken karar sayısındaki artışla birlikte İş Zekasına olan ihtiyaç da artmıştır. İş Zekası çözümlerinin en temel özelliği, işletmelere raporlama ve analiz alanında müthiş bir verimlilik kazandırması. İş Zekası çözümleri kullanıldığında raporlamalar gerçek zamanlı verilerle, anlık olarak hazırlanıyor. Böylece analizlerde de çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

 İş Zekası uygulamaları daha çok kurumların raporlama araçlarının yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar. Uygulama geliştrililirken raporlama araçları da eklenir, zaman ilerledikçe veri artar ve farklı kaynaklardan veriler alınmaya başlanır. Bu durumda raporlar yetersiz kalır ve iş Zekası çözümlerine ihtiyaç olur. Diğer yandan farklı uygulama ve veri tabanlarından veri alan kurum sistemlerinde veriyi ilişkilendirerek anlamlandırma noktasında İş Zekası çözüm getirir